Dešťová voda

Vodovodní voda je spojená s vodními zdroji v krajině. Při nadměrné spotřebě musejí být využívány zdroje méně kvalitní (říční voda), nebo v době sucha může docházet k poklesu hladiny spodních vod a vysoušení pramenných zdrojů (s ohrožením okolní vegetace a třeba i dlouhodobou ztrátou vodnatosti). Proto je zdůrazňován význam neplýtvání vodovodní vodou. K závlahám, k mytí automobilů, na toaletách a na praní ji lze navíc nahradit vodou dešťovou s lepšími užitkovými vlastnostmi (měkká voda bez chloru).

Koho problematika zajímá blíže, nabízíme též rozvahu k využití dešťových jímek. Již v roce 2013 nabídla vizi pro veřejnou podporu využití dešťové vody v domácnostech. Masivní podpora využívání dešťové vody v domácnostech může být rychlou alternativou k jiným velmi nákladným a kontroverzním vodním zdrojům, viz stanovisko k programu Dešťovka.

V roce 2016 jsme k problematice využití dešťové vody na zahradách, ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a časopisem Zahrádkář uspořádali kutilskou soutěž "Dešťovka na zahradě", viz zpráva z akce. Zakončení se zúčastnili např. europoslanec Pavel Poc (ČSSD) a senátorka Ivana Cabrnochová (SZ).

K problematice využití dešťové vody nabízíme zahrádkářským organizacím a školám možnost seznámení formou odborné a popularizační prezentace. Pro zájemce kontakt: RNDr. Jiří Jakl, zvonecnik@seznam.cz, mob. 776 877 565.

 

Vyhledávání

© 2018 Všechna práva vyhrazena.